HotSpot Wifi to miejsce publiczne, w którym możemy skorzystać z Internetu bezprzewodowego. Najczęściej użytkownicy Hotspotów korzystają z łącza WiFi. Warto od razu podkreślić, że skorzystanie z Internetu w ramach hotspota WiFi jest banalnie proste, jeśli tylko posiadamy urządzenie z kartą sieciową o standardzie 802.11. Może to być nie tylko laptop czy palmtop lub smartfon, ale także odbiornik GPS. Obecnie hotspoty WiFi są coraz bardziej popularne – możemy z nich korzystać na dworcach, w centrach handlowych, restauracjach, hotelach itd. Bardzo często dostęp do Internetu za pośrednictwem HotSpota jest bezpłatny, co naturalnie zwiększa jeszcze liczbę użytkowników zainteresowanych korzystaniem z sieci bezprzewodowych.

Najważniejszą częścią każdego hotspotu jest tzw. AP, czyli punkt dostępu. Z reguły jest to router, dzięki któremu można połączyć się z siecią przewodową i tym samym udostępniać usługi internetowe klientom. Wspomnieliśmy już o możliwości założenia bezpłatnego HotSpota WiFi. Warto jednak nadmienić, że dużym zainteresowaniem cieszą się także Hotspoty, do których użytkownicy mogą się podłączyć dopiero po zapłaceniu. Najczęściej płatność następuje za pomocą karty zdrapki lub SMS-a.

A jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w Hotspotach WiFi? Przeważnie system po prostu przez cały czas gromadzi dane na temat każdego tymczasowego użytkownika sieci (oczywiście informacja na ten temat musi znaleźć się w regulaminie Hotspota). Dzięki temu w przypadku jakichkolwiek niedozwolonych działań w Internecie bardzo szybko można zidentyfikować konkretny komputer lub inne urządzenie, za pomocą którego połączono się z siecią bezprzewodową.

Jeśli HotSpot WiFi ma działać bez zarzutu, warto pomyśleć o jakichś ograniczeniach transferu nakładanych na pojedynczych użytkowników. Limit przesyłanych danych jest w zasadzie koniecznością, jeśli nie chcemy, by doszło do przeciążenia całego łącza.

Naturalnie zwykle właściciel Hotspota WiFi może bez problemu skorzystać ze statystyk dotyczących osób korzystających z sieci. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, ile osób korzysta aktualnie z łącza, ile wynosi średni czas połączenia z Internetem, jakie usługi są preferowane przez użytkowników. Nie trudno się chyba domyślić, że wszystkie uzyskane w ten sposób informacje możemy wykorzystać w celach marketingowych.

Założenie HotSpota nie jest ani zbyt skomplikowane ani też drogie. Nie ma potrzeby inwestowania w kosztowny sprzęt – wystarczy jedynie dobry router. Samo skonfigurowanie systemu także nie jest zbyt skomplikowane. Warto dodać, że za pomocą panelu administracyjnego właściciel Hotspota WiFi ma możliwość stałego kontrolowania łącza oraz dostosowywania usługi do potrzeb klientów. Dotyczy to chociażby ewentualnych limitów transferu danych lub limitów czasowych, które nadal funkcjonują w wielu HotSpotach. Nie jest także niczym trudnym zwiększenie obszaru, na którym można korzystać z Internetu. Jeśli chcemy, by Hotspot obejmował większy obszar, wystarczy zainstalować nowe punkty dostępowe.